Newsletters & Short Story Contests
Below you will find the interviews, images, and articles from past Federation Space Newsletters. There is also a section for the entries from the past Short Story Contests.
THIS PAGE TO BE EDITED BY AUTHORIZED PERSONS ONLY.
Contents
Newsletters
Interviews
Interview with Commodore (Cdr) Gage Stardate 20109.01
Interview with Commodore (Cdr) Wueste Stardate 20201.01
Interview with Commodore (Capt) Thrawn Stardate 20202.01
Interview with Commodore (Capt) Otlan Stardate 20209.14
Interview with Captain Lanael Stardate 20302.23
Interview with FAdm Beckett Stardate 20302.23
Interview with Captain Valiant Stardate 20305.01
Interview with Captain Himbog Stardate 20401.01
Interview with Captain Leeot Stardate 20401.01
Interview with Captain Lorien Stardate 20401.01
Interview with Captain Syntranos Stardate 20401.01
Headlines
Captain's Table
Short Stories:
The Devil Inside - Captain Kinziri Jal
Bitter Victory - Commodore Tam Otlan
Short Story Contest
20209.14
First Place Winner Stardate 20209.14
Second Place Winner Stardate 20209.14
Third Place Winner Stardate 20209.14
20306.22
First Place Winner Stardate 20306.22
Second Place Winner Stardate 20306.22
Third Place Winner Stardate 20306.22
20403.14
First Place Winner Stardate 20403.14
Second Place Winner Stardate 20403.14
Third Place Winner Stardate 20403.14
20501.26
First Place Winner Stardate 20501.26
Second Place Winner Stardate 20501.26
Third Place Winner Stardate 20501.26
20801.01
1st Place: A Fistful of Latinum by Valeria Lorien
2nd Place: Deception by Melanie Bradford
3rd Place: Duty and Desire by Jackson
Runner Up: A Ship for Heroes by S'Renn Kapetanaki
Runner Up: A Story by Phoenix Carter
Runner Up: Another Story by Stormer Phillips
Runner Up: Assignment Nausicaan by Lee Ander
Runner Up: Crisis by Emmalynne Dehnel
Runner Up: Dying in the Name of Science by Tek Jansen
Runner Up: Introspection by Jaden Hawk
Runner Up: The Last Hour by Aon Anduezan
21001.01
Winner: Untitled by Erein Neral, RIS Shadowhawk
1st Runner Up: Into Benjiro by Ensign Tiguaq, USS Nova
2nd Runner Up: Casualties of War by Lt Tokat, USS Ticonderoga
Runner Up: Blue Moon by LCdr Macleod, USS Nova
Runner Up: Breath of Light by Lt [JG] Roland, USS Pulsar
Runner Up: Fleeting by LCdr Hawk, Space Station Sierra-18
Runner Up: Misjudgement by LCdr Katzenjammer, USS Sheridan
Runner Up: My Morning Jog by Lt Fairen, Space Station Sierra-18
Runner Up: Newton's Last Stand by LCdr Komoscov, USS Dauntless
Runner Up: Unnamed by Ens Gylanna, USS Copernicus
Runner Up: Working Security by Lt Ptaka, USS Gettysburg
21104.01
Winner: Failure to Return by Capt Braggins, USS Ticonderoga
2nd Place: Shorebreak by Capt Nielson, USS Yeager
3rd Place: The Unlikeliest of Influences by Cdr Crawford, USS Pegasus
Honourable Mention: Footsteps in the Rain by Mid Aldren, Space Station Sierra-18
Honourable Mention: Life Starts Now by Minister Gage
Honourable Mention: Sex, Drugs & Rock'n'Roll by LCdr Fiore, USS Ticonderoga
Listed in order of submission.
Runner Up: Untitled by LCdr Gadling, USS Sheridan
Runner Up: Rin's First by LCdr Azernal, USS Pegasus
Runner Up: The Spider and the Sibling by Lt Codey, USS Philadelphia
Runner Up: Losing Someone You Love by Mid Kenmore, USS Dauntless
Runner Up: Untitled by Lt[JG] Murphy, USS Ticonderoga
Runner Up: Metamorphosis by Lt[JG] Dys, USS Copernicus
Runner Up: New Beginnings by Cmdr Wong, USS Dauntless
Runner Up: The Ultimate Gift by Cdr Archer, Space Station Sierra-18
Runner Up: Untitled by Ens West, USS Columbia
Runner Up: Untitled by Lt DeWitt, USS Pegasus
Runner Up: Legendary by Lt Hauser, USS Philadelphia
Runner Up: Untitled by LCdr Hawkens, USS Dauntless
Runner Up: Untitled by Lt[JG] Meels, USS Columbia
Runner Up: Among the Stars by LCdr Tokat, USS Ticonderoga
Runner Up: The Great Surrey Street Massacre by Lt Scott, USS Pegasus
Runner Up: Fateful Night by Ens Giraath, USS Columbia
Runner Up: The Journey is the Worthier Part by Lt[JG] Cooper, USS Yeager
Runner Up: Chasing Rabbits by Lt[JG] Dega, USS Yeager
Runner Up: Sacrifices by Cdr Hawk, USS Copernicus
Runner Up: Walking Shadow by Cdr Fields, USS Copernicus
Runner Up: Untitled by Lt Donovan, USS Ticonderoga
Runner Up: Untitled by LCdr Tucker, USS Pegasus
21610.01
Winner: VolkAstrum, Gamma Quadrant by LCdr Acenvar Crystillin, USS Pegasus
Second Place: Straxid, Gamma Quadrant by Mid Thike Ch’ezhyrraq, USS Columbia
Third Place: Frawali, Gamma Quardrant by Mid Koga Rinzlo, USS Columbia
Honorable: The Ohm, Delta Quadrant by LCdr Zephyr Praise, USS Pegasus
Honorable: TeRunn Discovery by Lt Sallea T'Prell, USS Copernicus